page-header

İhracat

Türkiye alkollü içecekler ihracatı verilerine göre rakı değer olarak en çok ihracatı yapılan ikinci alkollü içecek kategorisidir.

2004 yılına kadar Tekel tarafından üretilen rakı için, uluslararası piyasalarda yapılan tanıtım çalışmaları çok sınırlı olmuştur.

Bugün tüm dünyada üretildiği düşünülen votkanın dahi Rusya ve Polonya sınırlarını aşıp diğer ülkelere girişi 1930’lu yıllarda gerçekleşmiştir.

Meksika içkisi Tekila ise Amerika’da popülaritesini 1919’dan 1933’e kadar süren içki yasağı dönemindeki kaçak satışları ile arttırmıştır.

Her ne kadar tüm dünyada yüksek alkollü içkilerin uluslararası tanınırlığa ulaşması henüz yeni sayılırsa da, bu kategoriler için yapılan toplam pazarlama yatırımı düşünüldüğünde rakı için yapılması gerekli büyük çalışmalar vardır.

Sektörel dayanışma, devlet destekleri, doğru tarımsal politikalar bu alanda mutlaka sağlanmalıdır.

Rakı ihracatı 2020 sonrasında yükselişe geçmiştir.

Bira, şarap ve rakı ihracatı yapılan önemli alkollü içeceklerdir.

2015 yılından itibaren değer olarak düşüş trendinde olan rakı ihracatı, 2020 sonrasında yükselişe geçmiştir.

Rakı üzümden üretilen bir yüksek alkollü içki olması nedeniyle, en başta yalnızca hammaddesi itibarıyla “değerli” bir alkollü içecektir.

Rakı, yurtdışında henüz Türk ve komşu ülkelerimizin vatandaşlarına ait nüfusun yoğun yaşadığı ülkelerde ağırlıklı olarak tüketilmektedir.

KKTC, Almanya ve Bulgaristan ilk 3 büyük pazar olup, dünyada toplam 37 ülkeye rakı ihracatı yapılmaktadır.

Back to top of page